Pokaż Bez tytułu na większej mapie


HISTORIA FIRMY

"Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne EGiB" Sp. z o.o. zostało założone w grudniu 1993 roku.
Głównym udziałowcem był COGiK Sp. z o.o. w Warszawie (324 udziały). Pozostałe udziały posiadali pracownicy Przedsiębiorstwa (310 udziałów) Wszystkie osoby fizyczne były wcześniej pracownikami Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Lublinie ul. Czechowska 2a. (obecnie OPGK Lublin Sp. z o.o.). Inicjatorem powołania przedsiębiorstwa był Pan Stanisław Zaremba (były wieloletni dyrektor OPGK Lublin), który w nowej rzeczywistości (początek lat 90'tych) postanowił stworzyć dynamiczne przedsiębiorstwo geodezyjne, które mogłoby skutecznie i elastycznie realizować pojawiające się lawinowo (informatyzacja kraju) zadania. Nowy układ własnościowy, z głównym udziałowcem przedsiębiorstwem COGiK w Warszawie specjalizującym się w nowoczesnych technikach pomiarowych i sprzętowych pozwoliło na udany start z odpowiednim zabezpieczeniem zarówno kapitałowym jak i sprzętowym.

W latach 1999-2000 główny udziałowiec - CODGiK - w porozumieniu z Zarządem Spółki postanowił zbyć swoje udziały. Część udziałów została wykupiona przez istniejących udziałowców, a część została wykupiona przez nowych udziałowców będących pracownikami firmy.

W początkowym okresie (rok. 1993) Przedsiębiorstwo zatrudniało 13 osób. Rozwój przedsiębiorstwa, zwiększająca się ilość zleceń na roboty geodezyjne spowodował, że w 2002 roku zatrudnienie wzrosło do 23 osób. Od powstania Zarząd przedsiębiorstwa dbał o jego sukcesywny rozwój. Przedsiębiorstwo realizowało liczne inwestycje w sprzęt komputerowy oraz informatyczny, a także w sprzęt pomiarowy oraz środki transportu służące poruszaniu się w terenie.

Trudno jest oszacować aktualną wartość sprzętu komputerowego czy sieci komputerowej (około 15 komputerów stacjonarnych i 5 laptopów). W obecnym czasie wartość tego sprzętu jest stosunkowo niska przy wysokiej wydajności obliczeniowej.

Głównym atutem Przedsiębiorstwa jest doświadczenie i wiedza pracowników. To oni stanowią największy potencjał przedsiębiorstwa i gwarantują powodzenie realizowanych projektów. Od początku istnienia głównym trzonem działalności przedsiębiorstwa i źródłem przychodów były zlecenia realizowane dla powiatów.

Największymi odbiorcami usług przedsiębiorstwa są Samorządowe Jednostki Organizacyjne. Drugą grupę stanowią przedsiębiorstwa prywatne a kolejna osoby fizyczne.

Wysoka jakość świadczonych usług, terminowość realizacji zleceń pozwoliły Wnioskodawcy na realizację usług na terenie całego kraju (przedsiębiorstwo startuje w przetargach na roboty geodezyjne ogłaszanych na terytorium całego kraju). Są to między innymi takie prace jak: modernizacje ewidencji gruntów, budynków i lokali, podziały nieruchomości pod drogi, mapy do celów projektowych dróg, modernizacje map. Największy udział w przychodach stanowią prace związane z modernizacją ewidencji gruntów. Są to niejednokrotnie duże projekty o wartości po. 100 tys. zł. realizowane przez dłuższy okres czasu (pow. 1 roku).

Od początku istnienia przedsiębiorstwa podstawowym celem działalności było świadczenie usług na jak najwyższym poziomie, terminowo i solidnie. Z tego też powodu przedsiębiorstwo rozpoczęło realizację procesu certyfikacji świadczonych usług geodezyjnych i kartograficznych. W 2006 roku dzięki wsparciu finansowemu UE przedsiębiorstwo pomyślnie przeszło audit ISO 9001:2000. Obecnie po pozytywnych auditach w przedsiębiorstwie obowiązuje norma ISO 9001:2008. Konsekwentnie prowadzona polityka zarządzania przedsiębiorstwem pozwoliła na utrzymanie znaczącej pozycji na rynku podobnych usług. Średniorocznie przedsiębiorstwo rozpoczyna realizację kilkunastu nowych projektów geodezyjnych.
Od początku istnienia działalność prowadzona jest w Lublinie, przy ul. Chmielnej 2 A.

Zarząd spółki mając świadomość iż każda branża wymaga inwestowania w nowe lub ulepszone produkty bądź usługi a brak inwestycji w tym zakresie powoduje, że firma przestaje być konkurencyjna na rynku, a wręcz cofa się w rozwoju szczególnie, że rozwój technologii informatycznej z roku na rok jest wysoki, zdecydował o realizacji kolejnych inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego Oś Priorytetowa I - Przedsiębiorczość i Innowacje Działanie 1.3. Dotacje inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw pozwalających na podniesienie poziomu konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku.